- Lille VEGA -
SYL + Tvivler + Writhe
lørdag
30.09.2023
Pris - inkl. gebyr
175,-
Dør: 18.00 - Koncertstart: 18.15
Lad dig gennemfræse af den uhellige trojka af tre danske bands; SYL, Tvivler og Writhe.
SYL
Det københavnske post-hardcore band SYL blander det bedste fra punkens verden med indflydelser fra blandt andet noise rock og hardcore. Bandet opstod da de to venner Andreas Grønne (trommer) og Benjamin Clemens (vokal) vågnede efter en alvorlig brandert brygget på norsk punk og finsk pebermyntelikør og måtte konstatere at de begge havde ordet SYL tatoveret stort hen over brystet. Tekstuniverset berører alt fra ungdommens ængstelighed til maskulinitet og skrøbelighed, imens Benjamin Clemens aggressive vokal trækker en melodisk tråd igennem det støjende bagtæppe. Deres debutalbum alt godt udkom sidste år.
Tvivler
Det dansksprogede punkband Tvivler blev dannet med en fælles ambition om at skabe hurtig, beskidt, intim og samtidig voldsom musik.Senest har bandet udgivet albummet Kilogram i 2022, der ifølge GAFFAs Simon Yüksel Nielsen “rammer et område af punk, der er underrepræsenteret på den danske musikscene”. I 2017 spillede Tvivler en vellykket koncert på Roskilde Festival og i kølvandet på festivalrusen gik de straks i gang med at skrive debutalbummet EGO. Albummet udkom endelig i 2020 med rosende ord fra bl.a. HeavyMetal.dk, der kaldte det “ventetiden værd” og kvitterede med 8 ud af 10 dødningehoveder.
Writhe
Noise rock-kvartetten Writhe leverer deres musik med lige dele modstand, mørke og kærlighed. Bandet udforsker vores følelsespalette som kreativ enhed. Writhe finder deres egen vej i post-moderne rockmusik med stram instrumentering, skæve arrangementer og frontmand Nick Magnussons præcise, fængende sangskrivning, der beskriver den menneskelige tilstand i al dens emotionelle diversitet. De udgav sidste år deres debutalbum Awaiting a Tide.
Hvis du køber billet til SYL + Tvivler + Writhe, har du nu mulighed for at tilkøbe en billet til den immersive koncert med John Cxnnor, der spiller i Ideal Bar samme aften kl. 23.00.
Så kan du opleve to koncerter på én aften. Læs mere om den immersive koncert her.
Tilkøbet er på 80kr (normalpris 175 kr) oveni i billetprisen til SYL + Tvivler + Writhe.
Gratis udstilling i VEGA LAB
Husk at du med din billet får gratis adgang til VEGAs eksperimenterende udstillingsrum, VEGA LAB inden koncerten. Der skrives endnu et kapitel i et smukt samarbejde mellem det danske band HUGORM og VEGA, når bandet viser billeder, video og lyd med afsat i to koncerter fra Store VEGA i december 2022. Både lyd og videooptagelser, samt billeder og rekvisitter fra koncerterne vil udsmykke udstillingsrummet, så publikum kan blive omsluttet af HUGORM-energien, når de træder ind i VEGA LAB.
FILMVISNING:
Punkbandet SYL og instruktør Sofie Amalie Hejn har sammen skabt kortfilmen Omsorg ud fra bandets sang af samme navn. Sangen og filmen belyser overgrebets konsekvenser for den udsatte og de nærmeste og det ansvar, som omgivelserne har over for den udsatte. ‘Omsorg’ har premiere på Lille Vega i København 30. september og vises derefter rundt om i landet. Til premieren vil generalsekretær Isabella Wedendahl præsentere BRYD TAVSHEDEN, som tilbyder gratis rådgivning til ofre for vold, og derefter tale om, hvor stor en indflydelse vold kan have på et offer, og dennes omgangskreds. Derefter vil instruktør Sofie Amalie Hejn gå på scenen og fortælle om motivationen bag projektet, samt sige tak til de virksomheder og mennesker, som har stået bag/hjulpet og støttet projektet. Afslutningsvist bliver filmen vist, hvor der efterfølgende vil være mulighed for Q&A, hvis tiden er til det.
Hverdage mellem 13-14
+45 33 25 70 11
info@vega.dk