Djämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mithDjämes Braun x Vild $mith
Vild fredagsfest i vente med Djämes Braun & Vild $mith
Djämes Braun & Vild $mith har netop udsendt en ny fælles single og fejrer deres 10års jubilæer sammen. Begge bands har hver for sig cementeret som nogle af DKs største hitmagere og er notorisk kendt for deres energi og berygtede liveshows. I 2022 tog de to bands for første gang på festivaltour sammen og væltede Danmark med deres massive hits og et brag af et show.
“Fælles touren bekræftede os i at vi i den grad stadig har berettigelse på de store festivalscener, og at vi leverer en fest udover det sædvanlige, der samler generationer på tværs, og vi er utrolig rørt over den fænomenale modtagelse vi fik ved hvert show” udtaler Djämes Braun & Vild $mith
Turneen resulterede også i tilblivelsen af en masse ny fællesmusik og demoer, som løbende blev testet på publikum undervejs på touren. Ét af de numre der vakte størst begejstring, var publikumsfavoritten “Houdini”, som folk øjeblikkeligt kunne synge med på. Derfor har drengene efterfølgende været i studiet og færdiggøre “Houdini” og arbejde på en masse ny musik sammen, som kulminerer med en fælles EP.
Rygning er ikke tilladt i nogen af VEGAs sale. Vores rygeforbud gælder også e-cigaretter, og vi sælger ikke cigaretter i VEGA. Er du til koncert i Store VEGA har du mulighed for at benytte vores rygeterrasse. Den finder du i Store VEGA på balkonniveauet.
Skal jeg aflevere min taske og jakke i garderoben?
I VEGAs garderobe afleverer du overtøj, tasker og alt andet, du måtte have med. Garderobe skal benyttes ved alle besøg i forbindelse med koncerter eller natklub-arrangementer. Jakker, tøj og andre ejendele må hverken smides indenfor eller udenfor VEGA af hensyn til flugtveje og brandsikkerhed. Løse genstande som mobiltelefoner, penge, pas, tørklæder m.m. i jakkelommer er på eget ansvar i VEGAs garderobe. VEGA erstatter ikke disse genstande. Garderobeafgiften er 30 kr. Det er muligt at betale med Dankort i Lille VEGA og Store VEGAs foyer.
Hvornår lukker dørene?
Dørene lukker ikke i VEGA før koncerten er slut. Det vil sige, at du kan komme ind på din billet helt til koncerten er overstået.